TEMAT: OBRAZ BOGA
Konspekt dla prowadzącego
Cele spotkania formacyjnego
- Refleksja nad tym, w jaki sposób jest postrzegany Bóg w naszych środowiskach.
- Uświadomienie sobie kim Bóg jest dla mnie osobiście.
- Zainspirowanie do osobistego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „jaki naprawdę jest Bóg?”.
- Wzbudzenie pragnienia bliższego poznania Boga.
Przebieg spotkania
Tu opisujemy osobie prowadzącej propozycje kolejnych punktów spotkania.
1. Modlitwa
Modlitwa własnymi słowami – zaproszenie Ducha Świętego przez prowadzącego.
2. Odczytanie fragmentu Ewangelii (Mt 16, 13-20)
Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?» A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków». Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie». Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.
3. Zagajka
W ramach wprowadzenia do tematu, obejrzyjcie filmik, do którego podajemy link.
https://www.youtube.com/watch?v=tFu0YpOzZhE – Szukaliśmy Boga na ulicach Warszawy. Zobacz co się stało! SONDA
4. Dyskusja
Aby wzbudzić zainteresowanie uczestników tematem spotkania, zachęcamy prowadzącego, aby przeprowadził dyskusję. Przykładowe pytania podajemy poniżej, z czego ostatnie jest pytaniem retorycznym, na które chcielibyśmy, aby uczestnicy odpowiedzieli pisemnie w domu.
- Co ludzie w twoim środowisku mówią o Bogu?
- Co ludzie myślą o Bogu na świecie? Co mówi się w mediach (niech stworzą listę)? Przykładowe: nieobecny, sędzia, surowy, prawodawca, uległy, archaiczny, starszy gość z długą brodą)
- Czy się z zgadzacie z tymi określeniami?
- „Kim jest Bóg dla Ciebie?” – pytanie to jest na końcu konspektu dla uczestnika, aby miał je przed oczami podczas całego spotkania.
5. Konferencja
Poniżej przedstawiamy przykładowy tekst konferencji, który może posłużyć za inspirację dla prowadzącego.
- https://www.youtube.com/watch?v=GAkrwA4vd5s – Gdzie można spotkać Jezusa?
- Nowych ludzi poznajemy, gdy ktoś nam ich najzwyczajniej w świecie przedstawi albo o nich opowie. Później, gdy wychodzimy w relację z nowopoznanymi ludźmi, zaczynamy weryfikować, czy to w jaki sposób opisali nam ich inni, ma pokrycie z rzeczywistością. Identycznie jest z Bogiem. Najpierw inni nam opowiadają o Nim, a później sami zaczynamy weryfikować, jaki On jest dla nas. Czasami zdarza się, że ludzie dokonują błędnego osądu, dlatego warto opierać swoje zdanie o innych na podstawie własnych doświadczeń; tak samo jest z Bogiem. To jak postrzegamy innych przekłada się na naszą relację z nimi. To jak postrzegamy Boga odbija się na naszej relacji z Nim, a w konsekwencji ma wpływ na całe nasze życie.
- Apostołowie słyszeli bardzo wiele zdań, które wypowiadali inni o Jezusie. Być może często pytano ich kim jest Ten Nauczyciel, za którym chodzą; może odbyli na ten temat dużo rozmów. Oni opowiadali o Nim na podstawie tego, jak sami Go postrzegali, ponieważ Go znali; nie musieli opierać się na opinii innych. Zapraszam Cię do tego, abyś POWSTAŁ z utartych schematów na temat Boga, które serwowało Ci do tej pory Twoje otoczenie, żebyś sam zaczął/sama zaczęła odkrywać Pana Boga. Jeżeli już to robisz, to chciałbym, abyś się utwierdził/utwierdziła na tej drodze.
- W wierze bardzo ważny jest KERYGMAT.
- Czym jest kerygmat? To słowo pochodzi z języka greckiego i oznacza „ogłaszać”, a chodzi w nim o przedstawienie chrześcijaństwa w „pigułce”. Chodzi o kwintesencję naszej wiary. Spróbuję przedstawić Ci to w punktach:
- Bóg nas kocha, dlatego stworzył świat i nas w nim umieścił. Bóg dał nam wolną wolę, abyśmy mogli odwzajemniać Jego miłość w wolności. Gdyby nas zaprogramował, abyśmy go kochali, to nie byłaby prawdziwa miłość, ponieważ wymaga ona wolności decydowania.
- Jako ludzie źle wykorzystaliśmy naszą wolność i odwróciliśmy się od Boga, przez to pojawił się na świecie grzech, który jest początkiem wszystkiego, co jest złe na tym świecie (choroby, smutek, gniew).
- Bóg nas niesamowicie kocha, dlatego nie mógł patrzeć na to jak nieporadni jesteśmy w walce ze złem, dlatego zesłał na świat Swojego Syna Jezusa Chrystusa, który przez śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie spłacił dług, który zaciągnęliśmy na siebie przez nasze grzechy.
- Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa jednak nie jest końcem historii. Teraz nasza kolej! My musimy odpowiedzieć na tę łaskę, którą Jezus wysłużył nam na krzyżu. W jaki sposób? Przez odwrócenie się od naszych grzechów!
- Gdy Jezus dokonał naszego odkupienia, skończył się czas, gdy Jego widzialna obecność była nam potrzebna. Abyśmy jednak dalej nie pozostawali bezradni, zesłał nam Ducha Świętego, który pomaga nam odkrywać co jest dobre, a co złe i podpowiada nam, w którym kierunku mamy iść. Duch Święty również nas jednoczy we wspólnotach, także tej, w której tutaj jesteśmy. Duch Boży stawia na naszej drodze bliźnich, abyśmy po drogach wiary nie kroczyli sami.
- Jeszcze na koniec naszego rozważania dobrze, abyśmy uświadomili sobie, gdzie możesz poszukiwać prawdziwego Oblicza Boga? Jakieś pomysły? (burza mózgów)
- Biblia
- Świadectwo innych
- Liturgia (sakramenty)
- Nauczanie Kościoła (konferencje, refleksje, rozważania itd.)
- Osobista modlitwa
- Pamiętaj, przyjacielu, relacje są w życiu czymś kluczowym, bo nikt nie jest samotną wyspą. Bóg chce Cię zaprosić do NAJPIĘKNIEJSZEJ RELACJI! Mogę Ci opowiadać o tym godzinami, tak jak o chodzeniu po górach, ale nie zrozumiesz, o co chodzi, dopóki nie zaryzykujesz; dopóki nie spakujesz plecaka, nie weźmiesz wygodnych butów i nie wyruszysz, aby zdobywać szczyty. To Twój czas, wyruszaj! ODWAGI!
6. Świadectwo Norberta
https://youtu.be/SvZdyBGKKNc – Art.43 – ŚDM Lizbona – Obraz Boga – Świadectwo Norberta
7. Zadanie do domu
Proponujemy, aby dla pogłębienia tematu, uczestnicy wykonali zadania domowe, które pomogą im w osobistej refleksji. Owocami indywidualnej pracy uczestnicy będą mogli podzielić się na początku kolejnego spotkania. Niektóre zadania są wypisane na karcie dla uczestnika.
- Weź kartkę, którą masz przed oczami do domu i spróbuj napisać odpowiedź na wypisane na niej pytanie – nie bądź pochopny, przemyśl to dobrze.
- Zadanie specjalne
21 listopada odbywa się w każdej diecezji Światowy Dzień Młodzieży. Włączcie się w to święto w swojej diecezji (w swojej katedrze). Do tego czasu niech każdy z Was przeczyta orędzie papieża na ten dzień.
https://episkopat.pl/oredzie-ojca-swietego-na-xxxvi-swiatowy-dzien-mlodziezy/ - Do obejrzenia:
- https://www.youtube.com/watch?v=je49C1O3ZMg (Chrześcijaństwo w 12 minut – Kerygmat; kod QR w konspekcie uczestnika)
- https://www.youtube.com/watch?v=j7IRyhnBlxg (List od Boga do młodych; kod QR w konspekcie uczestnika)
- Znajdź w Biblii cytat, który opisuje według Ciebie najważniejszą cechę Boga.
8. Modlitwa na zakończenie
Pamiętając, że to październik, odmówcie dziesiątkę różańca
- Tajemnica: ODNALEZIENIE PANA JEZUSA W ŚWIĄTYNI
- Rozważanie: Maryjo, nietrudno w dzisiejszym świecie zgubić sens wędrówki. Często biegniemy w naszym życiu chociaż nie wiemy w jakim konkretnie celu. W tym maratonie życia często gubimy to, co najważniejsze. Wierzymy, że Ty nas doskonale rozumiesz, ponieważ sama zgubiłaś Jezusa, gdy byłaś razem z Nim i Józefem na pielgrzymce w Jerozolimie. Pomóż nam zatrzymać się w naszym życiu i poszukać tego, co jest w nim najważniejsze – Boga.